תפריט+

עיר-רשת . חלק ב'

נוצר ב אפריל 11, 2013 ע"י קטגוריות: פוסטים | 3 תגובות

לפוסט הבא

לפוסט הקודם

צידו השני של המטבע המרחבי בעידן הרשת הוא צמיחת יצור אורבאני חדש: עיר העולם. החברות הבינלאומיות מפזרות אמנם פעילות ברחבי העולם (כאמור בפוסט הקודם), אבל מרכזות את הניהול והשליטה המרכזית באותן ערים, דוגמת ניו יורק, לונדון וטוקיו. (מתוך ספרו של פרופ' אריה שחר: 'כפר גלובלי? עיר גלובלית!, 2009)


המגמות העיקריות במהפכה העירונית החדשה מצויות כבר לנגד עינינו. מטרופולין תל אביב כבר לוקח חלק פעיל במהפכה. 
תל אביב מבעד לעדשתו של הצלם רון שושני
ככל שהכלכלה העירונית מחוברת יותר למערכת הכלכלית הגלובלית, גדלים סיכויי הצמיחה של אותה עיר. ערי עולם הן אותן ערים אשר חלק עיקרי של כלכלתן מחובר ומוטמע בכלכלה הגלובלית.
תל אביב מבעד לעדשתו של הצלם רון שושני
ההתפתחות הכלכלית העצומה של ערי עולם גובה מתושביהן מחיר חברתי גבוה; זהו המחיר של קיטוב חברתי הולך ומעמיק בין רובד עליון ורובד תחתון בחברה העירונית. המעמד הבינוני, שהיה חוט השדרה של החברה העירונית בעיר התעשייתית, הולך ונעלם. ככל שהכלכלה העירונית נעשית מבוססת יותר ועשירה יותר, כך גדל הפער ברמת הדיור, רמת הרווחה ואורח החיים בין קבוצות האוכלוסייה. (על מחירי הדירות בתל אביב אין צורך להכביר מילים, נכון?)
אחת התמונות המדהימות ביותר בעיר עולם היא תחלופת היום והלילה בבנייני המשרדים המפוארים ביותר. ביום מאוכלסים בניינים אלה בעובדים המקצועיים ביותר של החברות הרב-לאומיות, ובלילה הם נתפסים על ידי צבא השרתים ועובדי הניקיון, רובם מהגרי עבודה.
תל אביב מבעד לעדשתו של הצלם רון שושני
הביקוש למשרדים חדישים הוא מנוע עיקרי לעיצוב מחודש של דמותה הפיסית של העיר. 
לעיתים מגדלי המשרדים 'צומחים' במרכז העיר בתוך המע"ר (מרכז עסקים ראשי) ההיסטורי ולעיתים הוא קם באתר חדש, "אתר על" – ריכוז משרדים ומגורים בעל ממדים גדולים ועיצוב ארכיטקטוני מיוחד בנפרד ובריחוק מהמע"ר. (אזור הבורסה ברמת גן היא דוגמא המוכרת לנו). פתרון זה חיוני בעיקר בערים המקפידות על שמירת קו רקיע נמוך של המרכז ההיסטורי, כדוגמת פאריס.


בדיוק כשרציתי ללחוץ על 'פרסם' בעלי היקר שלח לי לינק לקורס אונליין בנושא. (אמרנו שאין מגבלות זמן ומרחב, מה שמאפשר לי לעשות קורסים של אוניברסיטאות נחשבות בארה"ב).  הקורס מתחיל ב-4 למאי. מבטיחה לדווח!

3 תגובות

  1. משובח ומרתק כרגיל!! וגם מעט מלנכולי.. התיאור של אנשי היום המחוייטים שמתחלפים באנשי הלילה גרם לי לתחושה שאנחנו חלק מאיזו תפאורת ענק בהצגה שחייבת להימשך.
    תהני מהקורס, נשמע מבטיח ביותר!

  2. נהדר.
    תודה.
    כתבת נהדר על עוד פן של הגלובליזציה, באופן מרתק.
    צילומים מרשימים ביותר.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>