תפריט+

קר. קר. מתחמם…

נוצר ב אוקטובר 28, 2012 ע"י קטגוריות: פוסטים | 3 תגובות

לפוסט הבא

לפוסט הקודם

המשוואה הטוקבקית הנדושה ביותר בז'אנר האדריכלות/עיצוב ברשת היא: תכנון מודרני/"נקי" שווה חלל 'קר ומנוכר'.
לא נפצח בקורס תולדות האדריכלות אבל ברור שלאדריכלות מודרנית יש הרבה יותר עומק מאשר 'קווים נקיים' וסקאלת אפורים. אדריכלות מודרנית מדברת על האמונה שהיופי של הדבר מצוי בפונקציה שהוא ממלא. שלושת ה-F הידועים: Form Follow Function. הצורה נובעת מהשימוש.בשנת 1908 תבע האדריכל האוסטרי, אדולף לוס, את המשפט: ornamate is a crime. אדריכלים כמו גרופיוס, לה קורבוזיה, מיס  ואלטו קידשו את המודרניות שמשקפת את הפונקציה ונעדרת קישוטיות לשם הקישוטיות.
 הפיביליון של מיס ואן דה רה בברצלונה. שנת 1929. (וכמה עדכני זה נראה…)
 מבחינתי, אדריכלות בכלל והבית בפרט הם פלטפורמה לחיים. אחד המשפטים הראשונים שאני אומרת ללקוחות הוא שגם לקרטון של הקורנפלקס יש צורה וצבע. הכוונה היא שלחיים בלאגן וצבעוניות מקסימים ובלתי נשלטים משל עצמם. ומשום כך, לדידי, האלמטים הקבועים צריכים להוות רקע שקט, נייטרלי ונעים.
מטרת הפוסט היא להוכיח שהמשמעות אינה חלל קר ומנוכר…
mw works architects
טענה נוספת שלי היא שהחומר עצמו (ולא, לא רק עץ) מכיל בתוכו חם מעצם השימוש בצורתו הטבעית.
תמיד אעדיף להשתמש בחומרים טבעיים ולא בוארייציה מעובדת/צבועה שלהם. כלומר, עץ טבעי, אלומיניום טבעי, ברזל טבעי, אבן טבעית וכד'.  (כנראה אהיה מראשוני המתפקדים למפלגה שקוראת להוציא את הגרניט פורצלן מחוץ לחוק…)
  mw works architects
כמובן שגם אור טבעי הוא חומר מכונן…
suppose architects

אופנה היא לא דבר רע אך מתוקף הגדרתה היא דבר חולף. לכן חלל צריך להיות על-זמני מבחינת ההקשר בין הפונקציות, התנועה, האור, הפרופורציות, כלומר התכנון. העיצוב לעומת זאת כבר תלוי אופנה וככזה ניתן להחלפה. ברגע שהרקע נייטרלי, אפשר להשתגע בצבעוניות, בריהוט, בטקסטיל ובאביזרים.

 

חומרים טבעיים (ולא מהונדסים וסינטטיים) הם יותר פגיעים. פרקט עץ לעולם יהיה חשוף יותר לשריטות מאשר פרקט למינציה. אבן טבעית לעולם תהיה מועדת יותר לכתמים או לשבירות מאשר גרניט פורצלן. לכן קשה לעיתים לשכנע לקוחות לבחור בהם, אבל מבחינתי זה חלק מהחן ומהיופי. החומר חי ועובד…
 studio guilhereme
 suppose architects
uid architects | suppose architecst
כמובן שגם אדריכלות מודרנית יכולה לקבל טוויסטים ותמיד יותר מעניין לצאת מהקופסא…
ma architects
בכל מקרה, ברגע שהאדריכלות מסתיימת והבית מתחיל לפעול ולפעום, בני הבית הם הם המפיחים בו את החיים והחם. (בתקווה שהם לא אנשים קרים ומנוכרים…)

3 תגובות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>